Žákovská rada

Žákovská rada na pražském Arcibiskupském gymnáziu je ve své současné podobě výsledkem školního projektu roku 2008/2009. Tehdy skupina studentů vyššího gymnázia konstatovala, že jim chybí komunikace mezi studenty napříč ročníky o věcech, které je ve škole pálí. A tak vznikla žákovská rada.

Aktuální složení Žákovské rady pro rok 2015/2016:

 • Předsedové za vyšší gymnázium: Richard Mašek (VI.A), Marie Magdalena Zocherová (VI.B)
 • Předseda za nižší gymnázium: Jan Sobota (I.A)

Členové:

1.A 5.A
Lukáš Valenta Anna Kačurová
Marie Probsová Kateřina Hradiláková
1.B 5.B
Nela Lišáková ---
Vilém Kolář ---
2.A 6.A
Filip Koběrský Jiří Láska
Markéta Kalendová Magdalena Janoušková
2.B 6.B
Christoph Slaměník Václav Voldřich
Mikuláš Brabec Milan Holeček
3.A 7.A
Petr Bolomský Václav Borský
Vojtěch Sýs Madla Stodolová
3.B 7.B
Magdalena Kobešová Dominik Jirsa
Mia Dedeič Prokop Vopařil
4.A 8.A
Adam Sojka Richard Mašek
Petr Junek ---
4.B 8.B
Štěpán Holejšovský ---
Sebastian Zvonař ---
4.C  
Šimon Keršláger  
Anna Marie Neměčková  

Tematické skupiny

Vyřešeno: Hodiny na chodbách

V řešení: Na základě jednání na X. zasedání byla činnost Žákovské rady rozdělena do nových tématických skupin:

 1. Skupina pro vybavení – závěsy ve třídách: M. Steinerová
 2. Skupina pro vybavení – odpadkové koše, problémy s topením v jednotlivých třídách:  F. Martinka
 3. Skupina pro vybavení – školní software, počítače: D. Jirsa
 4. Skupina pro vybavení – toalety: M. Jirsa
 5. Skupina pro PC klubovnu ve druhém patře: T. Kaňka
 6. Skupina pro Forum: J. Uhlíř
 7. Skupina pro Memorandum: R. Mašek

Vnitřní funkce

 1. Protokoly z jednání: A. Kačurová
 2. Nástěnka ŽR: J. Uhlíř, A. Řežábková
 3. PR: J. Uhlíř, A. Řežábková

 

 

A jak na začátky ŽRAGu dnes vzpomínají některé jeho zakladatelky?

Linda Falberová (maturita 2010)

Linda FalberováMile mne překvapilo, že projekt žákovské rady se na AG ujal a rada tvořená z řad studentů i po tolika letech stále funguje. Určitě nebudu mluvit jen za sebe, když poznamenám, že jsem tohle na začátku, při jejím tvoření, nečekala. Tehdy před lety jsme jako studenti byli rozděleni do předem určených skupin pro práci na celoročním projektu. Já a mé kamarádky jsme se tenkrát rozhodly vytvořit projekt, který by měl dlouhodobější smysl. Taktéž jsme při tom myslely na nás jako studenty a chtěly jsme něco, co by bylo pro nás pro všechny přínosné - když už jsme musely na něčem pracovat :) A tak vznikla žákovská rada.

Po bakalárském studiu managementu na VŠE pokračuji studiem International Business Economics na Aalborg University v Dánsku.

 

Lucie Sezemská (maturita 2010)

Lucie SezemskáProč jsme se rozhodli studentskou radu stvořit? Asi jsme nějak vnitřně cítili, že by mělo existovat nějaké „místo“, kde bychom mohli společně s dalšími studenty a také s našimi učiteli prodiskutovat, co nás trápí, co by šlo dělat jinak, lépe apod. Totéž cítím i dnes a ještě zřetelněji z pohledu člena Akademického senátu ČVUT. Je skutečně nutné, aby měli studenti možnost se vyjádřit k otázkám, které se jich týkají, či jiným aktuálním záležitostem. Zároveň je ale třeba, aby si studující uvědomili, jak taková instituce – jako je škola – vlastně funguje. Až po pochopení systému a řízení školského zařízení je možné adekvátně reagovat na různé věci s rozmyslem.

Žákovská rada na AG vyplnila prázdné místo, a to nejen z důvodu chybějícího oficiálního dialogu mezi vedením školy a studenty, ale rovněž mezi samotnými ročníky studentů. Sdílet i názory a zkušenosti např. sextána s primánem může být velmi přínosné, a to věřím, že pro obě strany.

Kromě toho zde nově vznikla šance udělat ze zastupování své třídy v Žákovské radě prestižní záležitost. Do té doby jsem totiž sama několikrát zažila, že volba třídního zástupce v rámci třídy nebyla vždy brána zcela vážně, a tak pomalu ztrácela svůj význam. Osobně by mě docela zajímalo, jak toto probíhá dnes.

Domnívám se, že i komunikace mezi gymnáziem a jeho absolventy, kteří mají zájem o rozvoj českého školství a své „gymnazijní alma mater“, je zajímavou otázkou k zamyšlení do budoucna.

Dnes pátým rokem studuji České vysoké učení technické v Praze a musím říci, že jsem v tomto ohledu asi nemohla volit lépe (tedy až na fakt, že mé inženýrské studium pomalu končí).

Články k tématu Žákovská rada

Rádi bychom vás pozvali na vánoční jarmark, který se bude konat 13. 12. od 15:00 do 18:00.

Školní časopis Agonie prochází v těchto dnech výraznou vizuální i obsahovou proměnou.

Dne 8. prosince 2016 navštívil Arcibiskupské gymnázium Jeho Excelence velvyslanec Spojených států amerických pan Andrew H. Schapiro.

Jak jistě všichni víte, Vánoce se už blíží!! A nejsou to jen Vánoce, ale i náš tradiční Jarmark organizovaný samotnými studenty.

Ve čtvrtek 8. prosince 2016 navštíví Arcibiskupské gymnázium velvyslanec Spojených států amerických pan Andrew H. Schapiro.

Jedním z hlavních cílů Žákovské rady v tomto školním roce bylo ...

Zápisy ze zasedání Žákovské rady v druhém pololetí

Stanovy schválené na X. zasedání Žákovské rady AG pro školní rok 2015/2016

Už počátkem října si Žákovská rada schválila agendu, která byla platná až do přelomu listopadu a prosince. Teď přišel čas zhodnotit alespoň některé z výsledků.

Milí studenti, milí profesoři, milí rodiče, milí kamarádi školy, je tomu opravdu tak a Jarmark stojí přede dveřmi. Tak se nebojte je otevřít a přijít se podívat, třeba jen na chvilku, do auly. Začátek akce je v 15:00 a konec v 18:00.

Stránky